اخبار

مرجع پلیمر در بازار ایران: خودروسازان به دنبال سرعت بخشیدن در استفاده از مواد پلیمری و کامپوزیتی به جای فلزات سنگین در تولید خودرو هستند تا با سبک سازی، افزایش بهره وری سوخت و رسیدن به استانداردهای بازده مصرف سوخت (CAFE) را پوشش دهند.

از سال ۲۰۰۰، استفاده از پلیمر در ساخت خودرو نقلیه به جای فلز، از حدود ۳ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافته است. کامپوزیت پلیمر نه تنها وزن کلی وسیله نقلیه را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش هزینه ساخت آن نیز می شود.

افزایش مصرف پلیمرها طبق گفته آجی دورانی، مدیر عامل و مدیر اجرایی، کالدرو هند، متوسط ​​مصرف پلیمرها تا سال ۲۰۲۵ تا ۲۵ درصد یا حتی بیشتر خواهد شد. شرکت Covestro تولید کننده جهانی مواد پلیمری با تکنولوژی بالا برای صنایع کلیدی است و به تمام OEM های عمده در هند کمک می کند. بر اساس یک نظرسنجی، در حال حاضر برآورد وزن کل پلیمرهای مصرفی در اتومبیل ها را حدود ۷۰۰،۰۰۰ تن اندازه گیری برآورد شده است و انتظار می رود این عدد تا سال ۲۰۲۰ به حدود ۹۰۰،۰۰۰ تن برسد. همچنین بر اساس نتایج این نظرسنجی، پلیمرها تا سال ۲۰۲۵ به طور متوسط ۲۵ درصد از خودرو ​​را تشکیل خواهند داد. دورانی در توضیح این روند گفت پلیمر می تواند جایگزین بسیاری از اجزای ساخته شده از مواد فلزی و شیشه ای باشد.  

منبع:

 https://auto.economictimes.indiatimes.com/news/industry/better-fuel-efficiency-polymers-to-lend-helping-hand/64414848

نانوپوشش ضد‌انعکاس

بال پروانه به دلیل وجود خواص نوری ویژه‌ای که دارد، الهام‌بخش دانشمندان برای توسعه فناوری‌های مختلف بوده‌است. اخیراً محققان موفق شدند با الهام از بال پروانه، پوشش ضدانعکاسی ارائه کنند که برای تولید چشم‌ مصنوعی بسیار ایده‌آل است.

بیماری آب مروارید موجب فشار به چشم شده و در نهایت کوری فرد را به همراه دارد. این بیماری با آسیب‌زدن به عصب چشم مشکلاتی نظیر نابینایی ایجاد می‌کند. برای کاهش این فشار، راهکارهایی وجود دارد، اما این راهکارها باید زمانی که اولین نشانه‌های فشار در چشم دیده شد، به کار گرفته شود. متأسفانه بیشتر بیماران مبتلا به آب مروارد تنها دو بار در سال و آن هم در مطب دکتر اقدام به بررسی فشار روی چشم می‌کنند.

برای حل این مشکل محققان کلتک به رهبری هیوک چو، اقدام به توسعه‌ی ابزاری طبل‌شکل کردند که به‌صورت دائمی در چشم قرار داده می‌شود. سطح این ابزار نسبت به فشار وارد شده بر چشم عکس‌العمل نشان می‌دهد و با استفاده از یک ابزار خارجی که عمق چشم را رصد می‌کند، می‌توان میزان فشار بر چشم را اندازه‌گیری کرد. این ابزار به‌گونه‌ای طراحی شده که بیمار می‌تواند در منزل به صورت متناوب آن را مورد استفاده قرار دهد.

متأسفانه این ابزار باید دقیقاً در زاویه‌ی ۹۰ درجه نسبت به سطح ایمپلنت قرار گیرند، در غیراین‌صورت نور منتشر شده توسط دستگاه خارجی نمی‌تواند ابزار کاشته شده را روشن کند و اندازه‌گیری دقیقی صورت گیرد. برای حل این مشکل محققان از بال پروانه کمک گرفتند.

ویژگی های نانوپوشش ضد‌انعکاس

آن‌ها پوششی ضدانعکاسی ساختند که از هر زاویه‌ای می‌توان به آن نگاه کرد. روی سطح این پوشش، ستون‌هایی با قطر تقریبی ۱۰۰ نانومتر وجود دارد که در فاصلهی ۱۵۰ نانومتری از هم قرار گرفته‌اند. این ستون‌ها نور ورودی را صرف نظر از این که از چه زاویه‌ای وارد شده‌باشند، به‌صورت مستقیم عبور می‌دهند.

با قرار دادن این پوشش روی سطح قطعهی کاشته شده در چشم، مشکل زاویه ۹۰ درجه حل می‌شود. این ستون‌ها از جنس نیترید سیلیکون بوده و آبدوست هستند.

نتایج این پروژه در نشریهی Nature Nanotechnology به‌چاپ رسیدهاست.

منبع : Butterfly wings inspire a better eye implant  

ستاد ویژه توسعه فناوری

مرجع پلیمر در بازار ایران: مواد پلیمری می‌توانند به‌سادگی توسط باکتری­ ها یا قارچ‌­ها آلوده شوند که متعاقباً این موضوع به انتقال بیماری‌ها و عفونت‌های شدید منجر می‌شود. جلوگیری از آلوده شدن سطح پلیمرها توسط میکروب‌ها می‌تواند به‌وسیله استفاده از یک عامل ضد باکتریایی فعال مانند نانوذرات نقره درون ساختار آن‌ها صورت گیرد.

در همین راستا، محققان کشور موفق شدند در یک شرکت دانش بنیان نخ های پلی استر آنتی باکتریال با فناوری نانو تولید کنند.

نخ پلی‌استر

پلی‌استر دسته‌ای از پلیمرها است که حاوی گروه عاملی استر در زنجیره خود هستند. الیاف پلی‌استر دارای سختی زیاد، جذب پایین آب و آب رفتگی حداقل در مقایسه با دیگر الیاف صنعتی است.

این ماده به‌طور گسترده در صنعت لباس به کار می‌رود. محققان توانستند با یون‌های نقره و ترکیبات آن که برای طیف وسیعی از باکتری‌ها بسیار کشنده هستند این نخ های آنتی باکتریال را تولید کنند.

نخ های پلی استر نانویی، سمیت خیلی کمی برای سلول‌های بدن انسان دارند. در این نخ ها از نانوذرات نقره استفاده شده که استفاده از نقره در اشکال مختلف یک روش رایج برای محافظت در مقابل باکتری‌ها به شمار می رود.

استفاده از نانوذرات نقره در فرآیند تولید نخ موجب در دام افتادن این نانوذرات در بدنه نخ شده و خاصیت آنتی‌باکتریال باماندگاری مناسبی را ایجاد می کند.

منبع: مهر

 

مرجع پلیمر در بازار ایران: شرکت Clariant، تولید کننده مواد شیمیایی خاص در جهان، فرمولاسیون بهبود یافته‌ای از مستربچ‌های گسترده CESA را ارائه داده که می‌توانند خواص مهم موادی را به پلیمرهای تراکمی بازیافت شده نظیر  PET، PLA و پلی کربنات بازگردانند. این بدان معنی است که حتی درصد بالایی از مواد بازیافتی را می‌توان با رزین خالص ترکیب کرد، بدون اینکه کاهش قابل توجهی در خواص فیزیکی مورد نیاز در تماس با مواد غذایی و دیگر کاربردهای بسته بندی با کارایی بالا رخ دهد.

ویژگی مستربچ‌های جدید

این مستربچ‌های جدید راه حلی ساده و کم هزینه برای افزایش وزن مولکولی را ارائه می‌دهند و همچنین خواص فیزیکی، استحکام مذاب و فرآیند پذیری موادی نظیر PET و PLA را باز می‌گردانند زیرا زنجیره‌های پلیمری این مواد در طی پردازش و بازیافت دچار تغییرات منفی می‌گردد. هنگامی که این مستربچ‌ها به مواد بازیافتی در طی پردازش اضافه می‌شوند، موجب اتصال مجدد زنجیره‌های شکسته پلیمری به یکدیگر شده و باعث افزایش طول زنجیر می‌گردند. طول بلند زنجیرهای PET و PLA به خصوص در فرآیند اکستروژن ضروری می‌باشد، زیرا باعث ارائه استحکام کششی و در نتیجه عملکرد خوب در مواد بسته‌بندی می‌گردد.

مستربچ‌های CESA در فرمولاسیون‌های استاندارد و سفارشی موجود هستند و می‌توانند برای کنترل یا افزایش طیف وسیعی از پارامترهای مواد نظیر شاخص جریان ذوب (MFI)، ویسکوزیته ذاتی، پایداری هیدرولیتی، خواص مکانیکی و وضوح استفاده شوند.

منبع: plasticstoday

 

معرفی آمیزه های polybas

 

 

 

آدرس :

مشهد ، شهرک صنعتی توس ، فاز یک ، تلاش شمالی 7/3 

تلفن واحد فروش : 35410599 051

واحد مهندسی : 35410601 051

 فکس : 35413743 051

پست الکترونیک : info[at]polybas.com

استخدام

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction